PRIPREMA DECE ZA ČITANJE

Biblioteka je sjajno mesto gde roditelji mogu, zajedno sa svojom decom, kvalitetno provoditi slobodno vreme, upoznati nove prijatelje, koristiti knjige, časopise, posećivati radionice i druge
vidove edukacije. Knjige i bibliotečki programi namenjeni najmlađim korisnicima, imaju za cilj da podrže i podstaknu njihov razvoj, formiraju čitalačke navike, unaprede veštine čitanja ali i pospeše vaspitačku kompetenciju roditelja.
U predškolskom periodu razvijanjem detetovih tzv. „predčitačkih“ sposobnosti formira se osnova za buduće školsko učenje. Kako i na koje načine možemo pomoći deci da zavole knjigu i uživaju koristeći blago biblioteka?

Budite primer svojoj deci-ako je dete okruženo knjigama, ako roditelji dosta čitaju, one će biti njegovo prirodno okruženje i spontano će ih zavolet
Učlanite dete što ranije u biblioteku, sa čitanjem ne možete poraniti – možete početi već u „bebećem“ uzrastu odabirom slikovnica sa tvrdim koricama, jarkim bojama, zaobljenim ivicama, jasnim ilustracijama…
Pričajte im priče, širite rečnik i bogatstvo izražavanja – pažljivo ih slušajte i odgovarajte na pitanja…
Odaberite knjige koje se podudaraju sa njihovim uzrastom i interesovanjima
Dozvolite detetu da i samo bira knjige
Unapred ih pripremite za čitanje, formirajte „ritual čitanja“ , glumite, stvarajte atmosferu uzbuđenja i zabave

NAJVAŽNIJE-UŽIVAJTE U ZAJEDNIČKOM ČITANJU
Izdvojili smo nekoliko knjiga koje su podsticajne na ranom uzrastu dece a bibliotekari će vam rado izaći u susret i preporučiti širu literaturu kojom biblioteka raspolaže:

  1. Medin prvi rečnik – Slavica Marković
  2. Bebin dodir – Fiona land, Džastin Smit
  3. Šta sve Ana zna – Simeon Marinković
  4. Ježeva kućica – Branko Ćopić
  5. Kad sam baš – srećan, ljut, tužan… – Trejsi Moroni
  6. Oko mene – Olivera i Goran Grbić
  7. Od čitanja se raste – Jasminka Petrović